Blog

ŚWIADCZENIE USŁUG W SZWAJCARII

JEDNOOSOBOWA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA we Francji (micro-entreprise) versus w Szwajcarii (raison individuelle), z punktu widzenia pracownika przygranicznego (pozwolenie G).

Zalety założenia firmy w Szwajcarii  

  • Stawki podatkowe są niższe od obowiązujących we Francji
  • Nie ma limitu obrotów

Wady założenia firmy w Szwajcarii

  • Podatek VAT obowiązujący powyżej 100 000 franków szwajcarskich obrotu
  • Przed rejestracją konieczne jest udokumentowanie skutecznej działalności gospodarczej (przedstawienie biznesplanu, faktur, umów, możliwości, potencjału, najlepiej już mieć klientów w Szwajcarii, co najmniej 3). Tego wymogu nie ma tworząc firmę we Francji.

KAZUS 1 –  JAK ZAŁOŻYĆ JEDNOOSOBOWĄ DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ NA TERENIE SZWAJCARII

1/ Autoryzacja służb migracyjnych

Osoby zamieszkałe we Francji muszą złożyć wniosek w Kantonalnym Urzędzie ds. Migracji o zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek w Szwajcarii. Zezwolenie jest odnawialne i wydawane na okres 5 lat. Pozwala ono na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Szwajcarii, a także pobyt stały, pod warunkiem regularnego powrotu do rodzinnego domu (raz w tygodniu).

2/ Utworzenie jednoosobowej działalności gospodarczej

W Szwajcarii logika jest odwrotna niż w Polsce czy Francji- aby mieć możliwość stworzyć firmę, konieczne jest udowodnienie istnienia „skutecznej działalności gospodarczej”.

W tym celu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy do kantonalnego funduszu kompensacyjnego i złożyć wymagane dokumenty, w tym: kopie faktur, podpisanych umów, ofert, umowy najmu lub ubezpieczenia OC, biznes plan, umowy z już istniejącym klientami itp.

3 WARUNKI ZOSTANIA PRZEDSIĘBIORCĄ SAMOZATRUDNIONYM W SZWAJCARII

Mieszkanie w Szwajcarii lub posiadanie zezwolenia na pobyt (zezwolenie B lub G)

Udowodnienie istnienia efektywnej działalności gospodarczej i sformalizowanie status we właściwym urzędzie administracji

Uzyskanie specjalnego zezwolenie w przypadku działalności regulowanej

Jakie są obowiązki osoby prowadzącej działalność na własny rachunek w Szwajcarii?

Do obowiązków osoby prowadzącej działalność na własny rachunek w Szwajcarii zalicza się:

  • Przynależność do funduszu kompensacyjnego
  • Opłacanie składek na I filar, których wysokość uzależniona jest od obrotów
  • Składki na II filar są opcjonalne, ale zdecydowanie zalecane, aby przygotować się na osiągnięcie wieku emerytalnego. Trzeci filar jest również opcjonalny.
  • Rejestracja w Rejestrze Handlowym (RC), która jest obowiązkowa dla firm o obrotach powyżej 100 000 franków szwajcarskich (około 103 490 euro) i  wiąże się z prowadzeniem ksiąg rachunkowych.

KAZUS 2  –  JAK ZAŁOŻYĆ JEDNOOSOBOWĄ DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ NA TERENIE FRANCJI I PRACOWAĆ NA TERENIE SZWAJCARII

Szwajcaria zezwala na podejmowanie pracy zarobkowej, dla osób nie mieszkających w Szwajcarii, przez maksymalny okres trzech miesięcy lub 90 dni w roku kalendarzowym. Wystarczy, że wypełnisz prostą procedurę powiadomienia władz na co najmniej 8 dni przed rozpoczęciem pracy.

Należy podać: liczbę i imiona i nazwiska oddelegowanych pracowników, datę rozpoczęcia świadczenia usług/pracy, czas jej trwania, rodzaj pracy, miejsce świadczenia usług oraz proponiwaną stawkę

Rada: aby zaoszczędzić na ogłaszanych dniach i tym samym nie zmieścić się w 90-dniowym limicie, ogłaszaj tylko dni robocze, pomijając weekendy i inne dni, w których firma nie pracuje w Szwajcarii.

Po upływie 90 dni przedsiębiorca musi ubiegać się o zezwolenie na pracę i pobyt ważne przez 5 lat w kantonie, w którym prowadzi działalność.