Blog

O SPRZEDAŻY NIERUCHOMOŚCI POŁOŻONEJ NA TERENIE POLSKI PRZEZ FRANCUSKIEGO REZYDENTA PODATKOWEGO.

Z cyklu „Często zadawane pytania”

TROCHĘ PRAWA MIĘDZYNARODOWEGO PRYWATNEGO… CZYLI O SPRZEDAŻY NIERUCHOMOŚCI POŁOŻONEJ NA TERENIE POLSKI PRZEZ FRANCUSKIEGO REZYDENTA PODATKOWEGO.

Sytuacja :

Od lat mieszkam ze Francji i jestem rezydentem podatkowym tego kraju. Sprzedałam, w Polsce, mieszkanie, które kupiłam 5 lat wcześniej od osoby ze mną spokrewnionej. W Polsce jestem zwolniona z opodatkowania, jak się ma sytuacja we Francji?

Nasza analiza :

Osoba mieszkająca na stałe we Francji jest rezydentem podatkowym tego kraju, jeśli znajduje się z nim centrum interesów życiowych oraz przebywa w nim co najmniej 183 dni w roku podatkowym.

Jednak, uwaga! Nawet jeśli osoba ta nie jest rezydentem podatkowym Polski, sprzedaż nieruchomości znajdującej się na terenie tego kraju podlega pod polskie przepisy podatkowe, jest to tak zwana zasada situs.

Zgodnie z art. 3 ust. 2b pkt 4 ustawy PIT „za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w ust. 2a, uważa się w szczególności dochody (przychody) z położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości lub praw do takiej nieruchomości, w tym ze zbycia jej w całości albo w części lub zbycia jakichkolwiek praw do takiej nieruchomości”.

Co zatem się dzieje we Francji? Zgodnie z umową na temat unikania podwójnego opodatkowania między Francją a Polską „Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku” podatek płaci się w państwie  na którego terenie znajduje się nieruchomość (w naszym przypadku na terenie Polski), a w drugim kraju obowiązuje tylko obowiązek deklaracyjny i dochód ten, choć jest nieopodatkowany, służy do ustalenia stawki podatku dochodowego.

Jest to tak zwana metoda wyłączenia z progresją (jej przeciwieństwem jest metoda odliczenia proporcjonalnego).

GDZIE DEKLAROWAĆ SPRZEDAŻ NIERUCHOMOŚCI WE FRANCUSKIM ROZLICZENIU PODATKOWYM?

Odpowiedni będzie do tego formularz 2047 (nie trzeba wypełniać formularza 2048 gdyż dochód jest we Francji zwolniony z opodatkowania), gdzie wypełniamy część 8 (revenus exonérés retenus pour le calcul du taux effectif) a następnie rubrykę 8TI w deklaracji głównej 2042.